הוסטל לנערות

ניגונים - בית חם לנערות / הוסטל

הבית החם של ניגונים פועל מאז שנת תשנ"ח – 1998. והינו בית מגן ומטפל עבור נערות מהמגזר החרדי בגילאי 13-19 הנמצאות במצבי סיכון קשים.
הנערות שגדלו במציאות משפחתית מפורקת וחסרה, חוו אירועים קשים וכואבים, חיו בהעדר תנאי מחייה בסיסיים וסבלו מאלימות מילולית, פיזית ומינית בתוך ומחוץ לביתן. חוויות אלו הביאו את הנערות לחיפוש אחר מקומות ואנשים אשר יוכלו למלא עבורן את שהבית לא היה. מפגשים אלו הביאו את הנערות לניתוק מהבתים, לנשירה ממסגרות הלימוד, לקשרים פוגעים ומסוכנים ולהמשך פגיעות קשות וכואבות אשר לעיתים אף כללו חיים ברחובות במהלך תקופה ממושכת בגילן הצעיר ללא כל הגנה וטיפול.
הבית הינו מרחב טיפולי אשר מזמין את הנערה לראשונה לנהל מסגרת חיים בטוחה ומותאמת לגילה ולצרכיה. הבית מהווה מסגרת חמה עבור הנערות בו הן מקבלות מענים בסיסיים לצרכיהן: אוכל, ביגוד, טיפול רפואי וליווי צמוד של דמויות מבוגרות ומיטיבות. בנוסף הנערות משתלבות במקום במסגרת לימודית קטנה ומותאמת בה הן לומדות לקראת תעודת בגרות. הנערות משתתפות בחוגים (שחיה, מוזיקה, ספורט, אומנות), טיולים ופעילויות שונות. כמו כן, הנערות מקבלות טיפול רגשי  על פי הצורך במטרה להביא ליציבות רגשית. בתוך ההוסטל נעשית עבודה על חידוש הקשר עם מסגרת הבית והקהילה ופיתוח עצמאות וכישורי חיים במטרה לאפשר את שילובן של הנערות במסלול חיים בריא ותקין.
ההוסטל מורכב מצוות נרחב הכולל מנהלת, רכזת, אם בית, עובדות סוציאליות, מדריכות ובנות שרות. אלו מעניקים סביבה תומכת יציבה ואוהבת לנערות ומערך טיפולי אינטנסיבי המאפשר תהליך של שיקום והבראה.

מטרות

המטרה המרכזית היא שהנערה תעבור תהליך של בניה ושיקום אישיים שיאפשרו לה השתלבות מחדש במסגרת הקהילה ולתפקוד תקין בחייה. כחלק ממטרה זו אנו מדגישים-

• הגנה מפני סיכון וסכנה של המתבגרת לעצמה ולסביבה.
• התנסות בחוית חיים ומיומנויות מיטיבות שנחסכו בעבר בין היתר הזדמנות לחויה של בית חם תומך ומכיל.
• הקנית הרגלי חיים כולל מיומנויות תקשורת / התנסות ביחסים עם הסמכות / גם בקבוצת השווים
• רכישת מיומנויות לטיפוח עצמי , ניהול רגשות ושמירה על גבולות. ולבסוף עבודה על כינון ושיקום הקשר עם המשפחה.

דרכי הפעולה

  • יצירת סדר יום קבוע וברור, הכולל סדרי חיים בבית, מטלות ופעילויות.
  • שיחות קבוצתיות.
  • פסיכותרפיה פרטנית.
  • הדרכת ההורים.

צוות המקום מורכב משלושה מעגלים

• הצוות המוביל : מנהלת, רכזת, עוסיו”ת
• צוות הדרכה : מדריכות הנמצאות במקום במשמרות, בנות שירות.
• צוות ביה”ס: מורות ומחנכות- הצוות כולו נמנה על המגזר החרדי והדתי.

הצוות הטיפולי

מוכשר בטיפול בנערות בסיכון ומומחה בטיפול במגוון בעיות (פגיעות מיניות, הפרעות אישיות, אלימות במשפחה)

צוות ההדרכה החינוכית

נשים צעירות עם נסיון בעבודה פנימיתית חנוכית ובעלות תואר ראשון בתחומים הרלוונטיים.

צוות בית הספר

צוות ביה”ס מורכב ממורות וחונכות חרדיות שכולן מורות בכירות ועוסקות במקביל בהוראה במסגרות שונות במגזר החרדי. הן בעלות נסיון וידע בהוראה לבנות עם קשיי למידה, פערים בלמידה ובעיות דידקטיות ורגשיות מורכבות.

איך הנערות מגיעות למקום?

המתבגרות מופנות למקום ע”י שירותי הרווחה ורבנים או עסקנים מהמגזר, פעמים הן מסרבות להכנס לתהליך או משום שרוצות להשאר בבית או שאינן רוצות להיות מתויגות כמי שנזקקות למסגרת טיפולית או שהן חסרות כוחות לשיתוף פעולה. מאידך ישנן נערות ששמחות על ההזדמנות מהרגע הראשון, מביעות עניין. אנחנו עובדים עם המתעניינות והמסתייגות ובידינו כלים ודרכי טיפול לסייע למתבגרות במצבים שונים. אולם דרושה הסכמה בסיסית לפחות להשתלבות במקום.

 
להשמת נערה נא להתקשר אלינו או לשלוח Email: